Problem dotyczący tysięcy osób, głównie kobiet. Wiele osób całymi latami daje sobie jakoś radę. O swoich krępujących dolegliwościach nie jest w stanie mówić, a co dopiero szukać pomocy.
Jednak można sobie pomóc tylko trzeba przełamać swój wstyd i:
Zastosowanie rehabilitacji dna miednicy pozwala na odbudowę fizjologicznej czynności mięśni dna miednicy oraz zwieraczy.
Rehabilitacja oparta jest o badanie elektromiografii powierzchniowej mięśni dna miednicy, która ocenia zaburzenia czynności mięśni i nerwów.
Badanie jest nieinwazyjne, polega na założeniu specjalnych elektrod do pochwy lub do odbytnicy (wykonuje się lewatywę przed badaniem) i elektrod na powierzchnię skóry.
Elektroda dopochwowa
Elektroda doodbytnicza
Wynik elektromiografii pozwala na ustalenie właściwych ćwiczeń dna miednicy.
zapis elektromiografii
W rehabilitacji wykorzystuje się metodę biofeedback, która umożliwia wizualizację pracy mięśni za pomocą wykresu, dźwięku, diod. Pozwala ona na prawidłowe wykorzystanie ćwiczeń, a tym samych jest właściwie kontrolowana.
Biofeedback jest to metoda obrazowania czynności fizjologicznych w tym przypadku mięśni dna miednicy, zwieraczy. Jest też metodą terapii, polegającą na podawaniu pacjentowi sygnałów zwrotnych o zmianach stanu fizjologicznego jego organizmu, dzięki czemu może on nauczyć się świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie.
Aparat i elektroda z którym ćwiczy pacjent
Wizualizacja czynności mięśni skurcz- rozkurcz [ćwiczenie]
Elektromiografia i EMG-biofeedback pozwalają na obiektywne udokumentowanie przebiegu terapii. Dzięki wizualizacji czynności mięśni, pacjent szybciej opanowuje zasady ćwiczeń i uczy się koordynacji ruchów.
Rehabilitacja pozwala na regenerację nerwów ukrwienia, odbudowę czucia, oraz ośrodkowych mechanizmów sterowania czynnością narządów miednicy, wzmocnienie mięśni.
Terapia wymaga zaangażowania się pacjenta w terapię i współpracy z lekarzem.
Terapia (rehabilitacja) wymaga czasu, dyscypliny, pozytywnego nastawienia – ale alternatywy nie ma
Metoda może być stosowana między innymi w:
Zapraszamy do dr n. med. Mirosławy Buczynowskiej na wstępną konsultację dot. leczenia biofeedback w tutejszej placówce co drugi poniedziałek od 8:00 - 12:00